1966 Mistrovství světa ve volejbale mužů

z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přejít na navigaci Přejít na hledání
1966 Mistrovství světa ve volejbale mužů
Mistrovství světa ve volejbale mužů 1966
Trávení času 30. srpna11. září
Počet zúčastněných 22
Stadiony 5 ( Československo Praha , Pardubice , Nitra , České Budějovice , Jihlava )
Konečné umístění
Mistr Československo Československo
Stříbrný medailista Rumunsko Rumunsko
Bronzový medailista Svaz sovětských socialistických republik SSSR
Statistiky turnaje
Odehrané zápasy 109

6. Mistrovství světa ve volejbale mužů se konalo od 30. srpna do 11. září 1966 v pěti městech Československa za účasti 22 reprezentačních družstev. Mistrovský titul podruhé v historii získal národní tým Československa .

Zúčastněné týmy

Zpočátku byly kvóty pro účast na šampionátu rozděleny takto: 12 - na základě výsledků předchozího mistrovství světa , po 3 - z Evropy, Asie, Ameriky a Afriky. Místa z Evropy byla určena podle výsledků Mistrovství Evropy 1963 (z týmů, které se ještě nekvalifikovaly), z Ameriky - podle výsledků Panamerických her 1963 . Kvalifikační turnaje se měly konat v Asii a Africe (zrušeno).

SSSR , Československo , Rumunsko , Bulharsko , Japonsko , Polsko , Maďarsko , Jugoslávie , Čína , Brazílie , východní Německo , Nizozemsko - podle výsledků MS 1962 ;
Francie , Itálie , Turecko - podle výsledků mistrovství Evropy v roce 1963 ;
USA - podle výsledků Panamerických her 1963 ;
Mongolsko - podle asijské kvóty.
Belgie , Německo , Finsko - místo afrických týmů, které odmítly účast v kvalifikaci;
Dánsko - místo třetího asijského týmu, který odmítl účast v kvalifikaci;
Kuba - místo Mexika (podle americké kvóty).

Argentina a KLDR na turnaj nedorazily.

Systém mistrovství

V první fázi bylo 22 účastníků mistrovství světa rozděleno do 4 skupin. 8 týmů (z každé skupiny dva nejlepší) postoupilo do finálové fáze, kde se utkalo o umístění od 1 do 8 systémem každý s každým. Byly zohledněny výsledky vzájemných zápasů týmů v první fázi. O konečné 9.-16. a 17.-22. místo podle stejného systému hrály týmy, které se ve skupinách první fáze umístily na 3-4 a 5-6 místě.

První krok

Skupina A

Praha

M Příkaz 1 2 3 4 5 6 A PROTI NS C/P Ó
1 Vlajka Československa Československo 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 5 5 0 15:3 deset
2 Vlajka Jugoslávie (1945-1991) Jugoslávie 1:3 3:1 3:0 3:0 3:0 5 4 1 13:4 devět
3 Vlajka Čínské lidové republiky Čína 2:3 1:3 3:0 3:0 3:0 5 3 2 12:6 osm
4 Vlajka Itálie Itálie 0:3 0:3 0:3 3:1 3:0 5 2 3 6:10 7
5 Vlajka Německa NSR 0:3 0:3 0:3 1:3 3:0 5 1 4 4:12 6
6 Dánská vlajka Dánsko 0:3 0:3 0:3 0:3 0:3 5 0 5 0:15 5
30. srpna : Čína 3:0 Itálie (15:3, 15:3, 15:0) ČSSR - Jugoslávie 3:1 (15:8, 11:15, 18:16, 15:13); Německo - Dánsko 3:0 (15:3, 15:2, 15:7).
31. srpna : Jugoslávie 3:0 Západní Německo (15:4, 15:3, 15:11) ČSSR - Čína 3:2 (12:15, 8:15, 15:1, 16:14, 15:11); Itálie - Dánsko 3:0 (15:10, 15:3, 15:9).
1. září : Československo 3-0 Západní Německo (15:3, 15:1, 15:5) Jugoslávie - Itálie 3:0 (15:8, 15:5, 15:4); Čína - Dánsko 3:0 (15:0, 15:2, 15:1).
2. září : Jugoslávie - Dánsko 3: 0 (15: 4, 15: 2, 15: 8); ČSSR - Itálie 3:0 (15:7, 15:2, 15:1); Čína - Německo 3:0 (15:0, 15:2, 15:2).
3. září : Československo 3-0 Dánsko (15:2, 15:3, 15:1) Jugoslávie - Čína 3:1 (15:12, 15:13, 13:15, 16:14); Itálie - Německo 3:1 (15:12, 15:7, 10:15, 15:12).

Skupina B

Nitra

M Příkaz 1 2 3 4 5 6 A PROTI NS C/P Ó
1 vlajka SSSR SSSR 3:0 2:3 3:1 3:0 3:0 5 4 1 14:4 devět
2 vlajka NDR NDR 0:3 3:0 3:0 3:0 3:0 5 4 1 12:3 devět
3 Maďarská vlajka Maďarsko 3:2 0:3 3:1 3:0 3:1 5 4 1 12:8 devět
4 vlajka USA USA 1:3 0:3 1:3 3:1 3:1 5 2 3 8:11 7
5 Vlajka Kuby Kuba 0:3 0:3 0:3 1:3 3:2 5 1 4 5:14 6
6 Vlajka Francie Francie 0:3 0:3 1:3 1:3 2:3 5 0 5 4:15 5
30. srpna : SSSR - USA 3:1 (13:15, 15:8, 15:6, 15:9); Kuba - Francie 3:2 (15:13, 6:15, 13:15, 15:7, 15:6); Východní Německo - Maďarsko 3:0 (15:5, 15:13, 15:6).
31. srpna : NDR - USA 3:0 (15:5, 15:5, 15:5); SSSR - Francie 3:0 (15:10, 15:10, 15:3); Maďarsko - Kuba 3:1 (13:15, 15:10, 15:1, 15:10).
1. září : NDR - Francie 3:0 (15:2, 15:3, 15:3); SSSR - Kuba 3:0 (15:13, 15:5, 15:8); Maďarsko - USA 3:1 (17:15, 11:15, 15:3, 15:13).
2. září : USA 3-1 Kuba (13:15, 16:14, 15:12, 15:10); Maďarsko - Francie 3:1 (9:15, 15:11, 15:8, 15:4); SSSR - NDR 3:0 (15:8, 15:9, 15:2).
3. září : NDR - Kuba 3:0 (15:11, 15:4, 15:7); Maďarsko - SSSR 3:2 (6:15, 15:13, 13:15, 15:11, 15:13); USA - Francie 3:1 (11:15, 15:3, 15:12, 15:9).

Skupina C

České Budějovice

M Příkaz 1 2 3 4 5 A PROTI NS C/P Ó
1 vlajka Polska Polsko 3:2 3:1 3:0 3:0 4 4 0 12:3 osm
2 Rumunská vlajka (1965-1989) Rumunsko 2:3 3:1 3:0 3:0 4 3 1 11:4 7
3 Nizozemská vlajka Holandsko 1:3 1:3 3:0 3:0 4 2 2 8:6 6
4 Vlajka Turecka krocan 0:3 0:3 0:3 3:1 4 1 3 3:10 5
5 Vlajka Mongolska (1949-1992) Mongolsko 0:3 0:3 0:3 1:3 4 0 4 1:12 4
30. srpna : Nizozemsko 3:0 Turecko (15: 9, 15:13, 15:10) Polsko - Rumunsko 3: 2 (6:15, 12:15, 15:13, 16:14, 15: 5).
31. srpna : Rumunsko 3-1 Nizozemsko (15:7, 15:4, 13:15, 15:1) Turecko - Mongolsko 3:1 (15:9, 15:9, 7:15, 15:10).
1. září : Rumunsko - Mongolsko 3: 0 (15: 3, 15: 8, 15: 5); Polsko - Nizozemsko 3:1 (15:5, 15:1, 12:15, 15:9).
2. září : Polsko 3:0 Turecko (15:6, 15:2, 15:7) Nizozemsko - Mongolsko 3:0 (15:12, 15:7, 15:10).
3. září : Rumunsko 3 :0 Turecko (15:4, 15:2, 15:7) Polsko - Mongolsko 3:0 (15:8, 15:5, 15:2).

Skupina D

Jihlava

M Příkaz 1 2 3 4 5 A PROTI NS C/P Ó
1 Japonská vlajka Japonsko 3:2 3:0 3:0 3:0 4 4 0 12:2 osm
2 Vlajka Bulharska (1948-1967) Bulharsko 2:3 3:0 3:1 3:0 4 3 1 11:4 7
3 Vlajka Brazílie (1960-1968) Brazílie 0:3 0:3 3:0 3:0 4 2 2 6:6 6
4 Belgická vlajka Belgie 0:3 1:3 0:3 3:2 4 1 3 4:11 5
5 Finská vlajka Finsko 0:3 0:3 0:3 2:3 4 0 4 2:12 4
30. srpna : Bulharsko 3:0 Brazílie (15:13, 15:13, 15: 7) Belgie - Finsko 3:2 (15:9, 6:15, 15:9, 9:15, 15:8).
31. srpna : Brazílie 3:0 Belgie (15:7, 15:11, 15:7) Japonsko – Bulharsko 3:2 (10:15, 9:15, 15:12, 15:9, 15:12).
1. září : Bulharsko 3:0 Finsko (15:5, 15:7, 15:3) Japonsko – Brazílie 3:0 (15:10, 15:8, 15:3).
2. září : Bulharsko 3:1 Belgie (12:15, 15:4, 15:3, 15:1); Japonsko – Finsko 3:0 (15:2, 15:6, 15:7).
3. září : Japonsko 3 :0 Belgie (15:3, 17:15, 15:7); Brazílie - Finsko 3:0 (15:5, 15:3, 15:7).

Klasifikační kolo o místa 17-22

Praha

Výsledky zápasů první fáze, které postoupily do klasifikačního kola, jsou vyznačeny kurzívou.
M Příkaz 17 osmnáct 19 dvacet 21 22 A PROTI NS C/P Ó
17 Vlajka Kuby Kuba 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0 5 5 0 15:2 deset
osmnáct Vlajka Francie Francie 2:3 3:2 3:0 3:1 3:0 5 4 1 14:6 devět
19 Finská vlajka Finsko 0:3 2:3 3:2 3:0 3:0 5 3 2 11:8 osm
dvacet Vlajka Německa NSR 0:3 0:3 2:3 3:0 3:0 5 2 3 8:9 7
21 Vlajka Mongolska (1949-1992) Mongolsko 0:3 1:3 0:3 0:3 3:1 5 1 4 4:13 6
22 Dánská vlajka Dánsko 0:3 0:3 0:3 0:3 1:3 5 0 5 1:15 5
5. září : Francie - Německo 3: 0 (15: 6, 15: 9, 15:10); Kuba - Finsko 3:0 (15:8, 15:8, 15:10).
6. září : Francie - Finsko 3:1 (10:15, 6:15, 15:13, 15:9, 15:3); Mongolsko - Dánsko 3:1 (15:17, 15:9, 15:13, 15:9).
7. září : Kuba 3:0 Dánsko (15: 9, 15: 9, 16:14) Německo - Mongolsko 3:0 (15:13, 15:13, 15:10).
9. září : Francie 3:0 Dánsko (15:8, 15:7, 15:3) Finsko - Německo 3:2 (15:6, 15:9, 15:10); Kuba - Mongolsko 3:0 (15:6, 15:9, 15:5).
10. září : Finsko - Dánsko 3:0 (15:6, 15:9, 15:10); Francie - Mongolsko 3:1 (15:6, 15:9, 15:17, 15:5).
11. září : Kuba - Západní Německo 3: 0 (15: 6, 15: 9, 15:10); Finsko - Mongolsko 3:0 (15:6, 15:9, 15:10).

Klasifikační kolo o 9-16 míst

Pardubice

Výsledky zápasů první fáze, které postoupily do klasifikačního kola, jsou vyznačeny kurzívou.
M Příkaz devět deset jedenáct 12 13 čtrnáct 15 16 A PROTI NS C/P Ó
devět Vlajka Čínské lidové republiky Čína 3:2 3:2 3:0 3:1 3:0 3:0 3:0 7 7 0 21:5 čtrnáct
deset Maďarská vlajka Maďarsko 2:3 3:1 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 7 6 1 20:6 13
jedenáct vlajka USA USA 2:3 1:3 3:1 3:1 1:3 3:0 3:1 7 4 3 16:12 jedenáct
12 Nizozemská vlajka Holandsko 0:3 1:3 1:3 3:2 3:1 3:0 3:0 7 4 3 14:12 jedenáct
13 Vlajka Brazílie (1960-1968) Brazílie 1:3 0:3 1:3 2:3 3:0 3:0 3:0 7 3 4 13:12 deset
čtrnáct Belgická vlajka Belgie 0:3 1:3 3:1 1:3 0:3 3:1 3:1 7 3 4 11:15 deset
15 Vlajka Turecka krocan 0:3 0:3 0:3 0:3 0:3 1:3 3:1 7 1 6 4:19 osm
16 Vlajka Itálie Itálie 0:3 0:3 1:3 0:3 0:3 1:3 1:3 7 0 7 3:21 7
5. září : USA - Nizozemsko 3:1 (5:15, 15:3, 15:13, 15:8); Belgie - Turecko 3:1 (13:15, 15:5, 15:5, 15:13); Čína - Brazílie 3:1 (15:12, 15:13, 11:15, 15:4); Maďarsko - Itálie 3:0 (15:7, 15:6, 15:12).
6. září : Brazílie 3:0 Itálie (15:6, 15:5, 16:14) Čína - Turecko 3:0 (15:3, 15:5, 15:8); Maďarsko - Nizozemsko 3:1 (15:8, 15:10, 14:16, 15:13); Belgie - USA 3:1 (11:15, 15:10, 15:12, 15:12).
7. září : Nizozemsko 3: 1 Belgie (16:14, 15:10, 7:15, 15:12); Maďarsko - Brazílie 3:0 (15:9, 15:5, 16:14); Čína - USA 3:2 (12:15, 16:14, 9:15, 15:7, 15:11); Turecko - Itálie 3:1 (15:5, 14:16, 15:13, 15:2).
9. září : USA - Itálie 3: 1 (15: 5, 15: 3, 14:16, 15: 4); Maďarsko - Belgie 3:1 (15:13, 11:15, 15:9, 15:11); Čína - Nizozemsko 3:0 (15:4, 15:6, 16:14); Brazílie - Turecko 3:0 (15:6, 15:10, 15:12).
10. září : Maďarsko 3:0 Turecko (15: 4, 15: 6, 15: 7) USA - Brazílie 3:1 (15:12, 15:12, 10:15, 15:10); Nizozemsko - Itálie 3:0 (15:11, 15:11, 15:7); Čína - Belgie 3:0 (15:11, 15:2, 15:4).
11. září : Belgie 3:1 Itálie (15:6, 15:9, 14:16, 16:14); Nizozemsko - Brazílie 3:2 (15:9, 9:15, 5:15, 15:10, 15:12); Čína - Maďarsko 3:2 (15:9, 15:5, 11:15, 8:15, 15:11); USA - Turecko 3:0 (15:5, 15:8, 15:4).

Poslední stadium

Praha

Výsledky zápasů první fáze, které byly ve finále zohledněny, jsou zvýrazněny kurzívou.
M Příkaz 1 2 3 4 5 6 7 osm A PROTI NS C/P Ó
1 Vlajka Československa Československo 3:1 3:2 3:1 2:3 3:1 3:0 3:1 7 6 1 20:9 13
2 Rumunská vlajka (1965-1989) Rumunsko 1:3 3:2 3:1 3:1 2:3 3:1 3:1 7 5 2 18:12 12
3 vlajka SSSR SSSR 2:3 2:3 3:0 2:3 3:1 3:0 3:1 7 4 3 18:11 jedenáct
4 vlajka NDR NDR 1:3 1:3 0:3 3:2 3:0 3:1 3:0 7 4 3 14:12 jedenáct
5 Japonská vlajka Japonsko 3:2 1:3 3:2 2:3 2:3 3:2 3:2 7 4 3 17:17 jedenáct
6 vlajka Polska Polsko 1:3 3:2 1:3 0:3 3:2 2:3 3:1 7 3 4 11:17 deset
7 Vlajka Bulharska (1948-1967) Bulharsko 0:3 1:3 0:3 1:3 2:3 3:2 3:0 7 2 5 10:17 devět
osm Vlajka Jugoslávie (1945-1991) Jugoslávie 1:3 1:3 1:3 0:3 2:3 1:3 0:3 7 0 7 6:21 7
5. září : Japonsko - Jugoslávie 3:2 (15:12, 8:15, 15:5, 6:15, 15:13); Rumunsko - NDR 3:1 (15:11, 12:15, 15:12, 15:11); ČSSR - SSSR 3:2 (14:16, 15:12, 15:9, 6:15, 15:4); Bulharsko - Polsko 3:2 (5:15, 10:15, 15:6, 15:11, 15:11).
6. září : SSSR - Jugoslávie 3:1 (15:11, 15:6, 13:15, 15:4); Polsko - Japonsko 3:2 (12:15, 15:9, 7:15, 15:8, 15:13); ČSR - Rumunsko 3:1 (15:11, 15:6, 12:15, 15:8); Východní Německo - Bulharsko 3:1 (3:15, 15:13, 15:11, 15:8).
7. září : NDR - Polsko 3: 0 (15: 9, 15: 6, 15: 4); Rumunsko - Jugoslávie 3:1 (15:11, 15:4, 4:15, 15:12); Japonsko - SSSR 3:2 (15:12, 12:15, 4:15, 15:7, 15:8); ČSSR - Bulharsko 3:0 (15:11, 15:13, 18:16).
9. září : ČSR - Polsko 3: 1 (15: 8, 15:12, 14:16, 15: 8); Bulharsko - Jugoslávie 3:0 (15:5, 15:8, 15:8); Rumunsko - SSSR 3:2 (15:12, 13:15, 13:15, 15:12, 15:10); Východní Německo – Japonsko 3: 2 (6:15, 15:13, 12:15, 15: 5, 15: 4).
10. září : Rumunsko - Japonsko 3:1 (15:10, 15:4, 8:15, 15:11); Polsko - Jugoslávie 3:1 (12:15, 15:8, 15:12, 15:6); SSSR - Bulharsko 3:0 (15:3, 15:13, 15:13); ČSSR - NDR 3:1 (15:13, 15:11, 4:15, 15:8).
11. září : Rumunsko - Bulharsko 3: 1 (15: 8, 15:10, 7:15, 15: 6); SSSR - Polsko 3:1 (15:13, 15:11, 10:15, 15:8); NDR - Jugoslávie 3:0 (15:7, 15:12, 15:5); Japonsko - Československo 3:2 (6:15, 15:9, 1:15, 15:12, 15:10).

Výsledky

Národní tým Československa - mistr světa 1966

Pozice týmů

Zlatá medaile icon.svg Československo Československo 12. Holandsko Holandsko
Stříbrná medaile icon.svg Rumunsko Rumunsko 13. Brazílie Brazílie
Bronzová medaile icon.svg Svaz sovětských socialistických republik SSSR čtrnáct. Belgie Belgie
4. Německá demokratická republika NDR 15. krocan krocan
5. Japonsko Japonsko 16. Itálie Itálie
6. Polsko Polsko 17. Kuba Kuba
7. Bulharsko Bulharsko osmnáct. Francie Francie
osm. Jugoslávie Jugoslávie 19. Finsko Finsko
devět. Čína Čína dvacet.Spolková republika Německo (1949–1990) NSR
deset. Maďarsko Maďarsko 21. Vlajka Mongolska (1949-1992) Mongolsko
jedenáct. USA USA 22. Dánsko Dánsko

Ocenění

Med 1.png Československo ČSSR : Bohumil Golian , Josef Musil, Piotr Kop , Zdeněk Grössl, Pavel Schenk, Dragomir Koudelka, Boris Perusic, Josef Smolka, Antonín Myzrzh, Vladimír Petlák, Václav Schmidl, Josef Labuda. Hlavním trenérem je Václav Matiashek.

Med 2.png Rumunsko Rumunsko : Nicolae Barbuta, Gheorghe Corbeanu, Zoltan Kozonich, Eduard Derzei, Aurel Dragan, Constantin Ganchu, Mihai Grigorovich, Horaciu Nicolaou, Wilhelm Schreiber, Gheorghe Stoyan, Mihai Terlic, Gabriel Udishteanu. Hlavní trenér - Nicolae Sotir.

Med 3.png Svaz sovětských socialistických republik SSSR : Nikolaj Burobin , Jurij Vengerovskij , Ivan Bugaenkov , Jurij Pojarkov , Dmitrij Voskoboinikov , Važha Kacharava , Vladimir Sanakoev , Valerij Kravčenko , Žanbek Saurambajev , Jevgenij Lapinskij , Vladimir Ivanov , Jurij Kovalenko . Hlavním trenérem je Jurij Klešev .

Odkazy a zdroje