Ruské ženské volejbalové mistrovství

z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přejít na navigaci Přejít na hledání
ruské mistrovství
Aktuální sezóna
2019/20
První sezóna
1991/92
Organizátor
VFV
Aktuální šampion
Lokomotiv (Kaliningrad)
Nejoblíbenější klub
Uralochka-NTMK (14)
Nejvíce titulovaný hráč
Elizaveta Tishchenko (12)
Oficiální stránka
volley.ru

Ruský ženský volejbalový šampionát je každoroční soutěž pro ženské volejbalové týmy v Rusku . Koná se od roku 1992 .

Od sezóny 1995/96 se soutěže konají ve čtyřech divizích - Super League, Premier League (zóny Evropa a Sibiř-Dálný východ), první liga (zóny Evropa a Sibiř-Dálný východ) a druhá liga. Od sezóny 2001/02 se z hlavní ligy stala hlavní liga „A“, první – hlavní liga „B“ a druhá – první liga. V roce 2011 byla první liga sloučena s hlavní ligou „B“, vznikla Liga mládeže .

Šampionát se hraje mezi týmy z Major League (1992), Major League „A“ (1993-1995), Super League (od roku 1996). První ruské mistrovství mělo status otevřeného a bylo složením jeho účastníků vlastně mistrovstvím SNS. Kromě 4 ruských týmů se ho zúčastnily 4 ukrajinské týmy ( Iskra Lugansk , Orbit Zaporozhye , Yanvarka Odessa , Rusava Kyjev ) a po jednom týmu z Běloruska ( Kommunalnik Minsk ), Kazachstánu ( ADK Alma-Ata ), Ázerbájdžánu ( BZBK Baku ), stejně jako „Mladost“ z Jugoslávie.

Od sezóny 1992/93 byl postsovětský volejbalový prostor zcela rozdělen a mistrovství hrálo 8 ruských týmů, které se přihlásily do hlavní ligy „A“. V roce 1995 vznikla Superliga a od sezony 1995/96 hrají šampionát její týmy, jejichž počet se od ročníku 1996/97 prakticky nezměnil - 12 (kromě let 2003 a 2008, kdy jich bylo 13 účastníci Superligy). Kvůli finančním problémům zaznamenává v poslední době řada klubů úbytek týmů na šampionátu: v roce 2014 dokončilo sezonu v Superlize 11 týmů, v té další se představilo jen 10 účastníků.

Formule soutěže

Vzorec pro pořádání soutěží v superlize se několikrát změnil. V letech 1995/96 a 1997/98 se losovalo podle dvoustupňového vzorce: přípravná fáze a finálový turnaj za účasti 4 nejlepších týmů. V letech 1996/97 a 1998/99 až 2003/04 se šampionát hrál ve třech fázích: přípravné (hry na kola nebo s cestováním), semifinále (s cestováním) a finále, kterých se zúčastnily nejlepší čtyři týmy. Závěrečná fáze se zpravidla konala systémem „final four“. V letech 2004/05 a 2005/06 se po skončení základní části odehrálo play off za účasti 8 nejlepších týmů. V sezóně 2006/07 se závěrečná fáze opět konala ve formátu „final of four“. Los šampionátu 2007/08 sestával z jednokolové přípravné fáze a finále, ve kterém 4 nejlepší týmy v systému play off určily vítěze ruského šampionátu. Od ročníku 2008/09 probíhá přípravná fáze dvoukolově, po které následuje play-off s 8 týmy.

Ocenění

Rok 1. místo 2. místo 3. místo
1991/1992 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) Mladost ( Záhřeb , Jugoslávie ) CSKA ( Moskva )
1992/1993 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) "Yunezis " ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva )
1993/1994 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva ) "Uralochka-2" ( Jekatěrinburg )
1994/1995 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva ) "Uralochka-2" ( Jekatěrinburg )
1995/1996 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg )
1996/1997 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg )
1997/1998 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva )
1998/1999 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg ) "Pochodeň" ( Nový Urengoy )
1999/2000 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg ) CSKA ( Moskva )
2000/2001 "Uralochka" ( Jekatěrinburg ) "Univerzita" ( Belgorod ) Uralochka-2-Uraltransbank ( Jekatěrinburg )
2001/2002 Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast ) Aeroflot-Malakhit ( Jekatěrinburg ) "Univerzita" ( Belgorod )
2002/2003 Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast ) "Univerzita" ( Belgorod ) JE Balakovo ( Balakovo )
2003/2004 Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast ) Dynamo ( Moskevská oblast ) JE Balakovo ( Balakovo )
2004/2005 Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast ) Dynamo ( Moskva ) JE Balakovo ( Balakovo )
2005/2006 Dynamo ( Moskva ) "Zarechye-Odintsovo" ( Moskevská oblast ) Dynamo ( Moskevská oblast )
2006/2007 Dynamo ( Moskva ) CSKA ( Moskva ) "Nugget" ( Chabarovsk )
2007/2008 "Zarechye-Odintsovo" ( Moskevská oblast ) Dynamo ( Moskva ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2008/2009 Dynamo ( Moskva ) "Zarechye-Odintsovo" ( Moskevská oblast ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2009/2010 "Zarechye-Odintsovo" ( Moskevská oblast ) Dynamo ( Moskva ) Dynamo Krasnodar
2010/2011 Dynamo Kazaň Dynamo ( Moskva ) Dynamo Krasnodar
2011/2012 Dynamo Kazaň Dynamo ( Moskva ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2012/2013 Dynamo Kazaň Dynamo ( Moskva ) "Omichka" ( Omská oblast )
2013/2014 Dynamo Kazaň Dynamo ( Moskva ) "Omichka" ( Omská oblast )
2014/2015 Dynamo Kazaň Dynamo ( Moskva ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2015/2016 Dynamo ( Moskva ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast ) Dynamo Krasnodar
2016/2017 Dynamo ( Moskva ) Dynamo Kazaň "Enisey" ( Krasnojarsk )
2017/2018 Dynamo ( Moskva ) Dynamo Kazaň Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2018/2019 Dynamo ( Moskva ) Lokomotiv ( Kaliningrad ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2019/2020 Dynamo Kazaň Lokomotiv ( Kaliningrad ) Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
2020/2021 Lokomotiv ( Kaliningrad ) Dynamo ( Moskva ) Dynamo-Ak Bars ( Kazaň )

Tabulka medailí

Klub Zlato stříbrný Bronz
Uralochka-NTMK ( Sverdlovská oblast )
čtrnáct
1
7
Dynamo ( Moskva )
7
devět
Dynamo-Ak Bars ( Kazaň )
6
2
1
"Zarechye-Odintsovo" ( Moskevská oblast )
2
2
Lokomotiv ( Kaliningrad )
1
2
"Uralochka-2" ( Jekatěrinburg )
5
5
CSKA ( Moskva )
5
4
"Univerzita" ( Belgorod )
2
1
Dynamo ( Moskevská oblast )
1
1
Mladost ( Záhřeb , Jugoslávie )
1
"Proton" ( Saratov )
3
Dynamo Krasnodar
3
Omička ( Omsk )
2
"Enisey" ( Krasnojarsk )
1
"Nugget" ( Chabarovsk )
1
"Pochodeň" ( Nový Urengoy )
1

Účastníci

(1992 - Major League, 1993-1995 - Major League "A", od roku 1996 - Super League)

Příkaz 92 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 deset jedenáct 12 13 čtrnáct 15 16 17 osmnáct 19 dvacet
Aeroflot-Uraltransbank [1] Jekatěrinburg 5 Stříbrná medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg 12
Voroněž Voroněž deset devět
Dynamo Kazaň [2] Kazaň 6 4 13 7 Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg 4 Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg 4 Zlatá medaile icon.svg
Dynamo Krasnodar 6 7 7 6 12 Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg 5 6 4 5 Bronzová medaile icon.svg 5 deset 7 7
Dynamo [3] Moskva Stříbrná medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg 4
Dynamo-Metar [4] Čeljabinsk 6 4 4 5 5 4 4 12 jedenáct jedenáct jedenáct devět 12 deset 6 deset jedenáct osm deset deset devět jedenáct jedenáct
Dynamo-Yantar [5] Moskva Stříbrná medaile icon.svg 6 Bronzová medaile icon.svg 6 7 devět osm 12
"Enisey" Krasnojarsk [6] 12 12 7 Bronzová medaile icon.svg 4 5 12
" Zabaikalka " Čita deset
Moskevská oblast "Zarechye-Odintsovo". jedenáct deset devět devět 6 jedenáct osm 5 4 Stříbrná medaile icon.svg 5 Zlatá medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg 5 6 5 6 4 5 6 5 6 devět
Indesit [7] Lipetsk 5 7 4 6 6 7 osm devět deset jedenáct 6 12
Iskra Samara 7 6 jedenáct 7 12
"Leningradka" [8] Petrohrad 5 7 6 deset deset 13 jedenáct 7 5 osm deset jedenáct devět osm devět osm osm osm
Lokomotiv Kaliningradská oblast Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg
"Luch" - MGSU Moskva 5 7 devět
"Malachit" / "Uralochka" -2 [9] Jekatěrinburg 5 5 6 deset 12 13
MGFSO Moskva 7 deset 5 devět osm deset 13
"Nalchanka" Nalčik 6
"Omička" [10] Omská oblast 5 6 6 12 12 4 5 5 6 4 Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg 6 jedenáct
"Proton" [11] Saratovská oblast osm osm devět osm osm 4 5 4 Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg deset osm deset 12 osm 7 deset deset 7 6 osm 6 12 5
Rossy Moskva 4 4 osm jedenáct
"Nugget" Chabarovsk 6 5 5 Bronzová medaile icon.svg osm 4 devět 7 12
Sachalin Južno-Sachalinsk 7 7 6
Severstal Čerepovec deset jedenáct
"Tulitsa" [12] Tula devět 12 osm 12
"Tyumen" -TyumSU Tyumen devět osm 7
"Univerzitní technolog" [13] Belgorod devět 7 osm Stříbrná medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg 4 devět 12 6 7 jedenáct
"Uralochka" -NTMK [14] Sverdlovská oblast Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg Zlatá medaile icon.svg 4 jedenáct Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg 4 4 Bronzová medaile icon.svg 4 5 Bronzová medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg 4 Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg
"Ufimochka" -UGNTU Ufa devět jedenáct
"Pochodeň" Nový Urengoy Bronzová medaile icon.svg jedenáct devět 5 osm 7 jedenáct jedenáct devět osm 7 osm
"Khara Morin" Ulan-Ude devět
CSKA Moskva Bronzová medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Stříbrná medaile icon.svg Bronzová medaile icon.svg 4 Bronzová medaile icon.svg osm 7 4 deset deset 7 Stříbrná medaile icon.svg devět
  • Rok konce šampionátu je uveden v horním řádku tabulky.
  • Sloupec 92 ukazuje místa obsazená pouze ruskými týmy účastnícími se ruského mistrovství v roce 1992.
  • V tabulce jsou uvedena aktuální nebo nejnovější jména klubů v době jejich účinkování v superlize.
  1. Aeroflot-Malakhit - do roku 1993 Unesis, do roku 1994 - Uralochka -2, do roku 2001 - Uraltransbank, do roku 2002 - Aeroflot-Malakhit.
  2. Dynamo Kazaň - do roku 2008 Kazanočka.
  3. Dynamo Moskva vzniklo na základě týmu Luch-MGSU a zaujalo jeho místo v Super League.
  4. "Metar" - do roku 1993 ChMS, do roku 2004 "Metar", do roku 2015 "Avtodor-Metar", do roku 2017 "Metar".
  5. Dynamo-Yantar - do roku 2006 Dynamo (Moskevská oblast), do roku 2009 Dynamo-Yantar (Kaliningrad).
  6. "Enisey" - v roce 2005 "Builder".
  7. "Indesit" - do roku 2000 "Magic", do roku 2008 - "Stinol". V sezóně 2013/14 Indesit odstoupil ze soutěže během přípravné fáze.
  8. "Leningradka" - do roku 2003 TTU.
  9. Malachit / Uralochka -2 - do roku 2001 Malakhit, v roce 2002 Uralochka -2.
  10. Omichka - do roku 2009 Spartak
  11. "Proton" - do roku 1996 "Blue Bird" (Balakovo), do roku 2009 JE Balakovo (Balakovo).
  12. Tulitsa - do roku 2004 Tulitsa-Tulamash.
  13. «Университет-Технолог» — до 2006 «Университет», до 2008 «Университет-Белогорье».
  14. «Уралочка»-НТМК — до 2001 «Уралочка» (Екатеринбург).

Низшие дивизионы

Кроме 10 команд суперлиги в чемпионате России по волейболу среди женщин принимают участие команды высшей лиги «А» , команды высшей лиги «Б» , разделённые на зоны «Центр» и «Сибирь», и команды Молодёжной лиги .

Градация команд по дивизионам
Сезон I II III IV V МВЛ Всего
1991/1992 Вл (12) 1л (17) 29
1992/1993 ВА (6) ВБ (12) 1л (18) 2л (15) 51
1993/1994 ВА (7) ВБ (16) 1л (12) 2л (13) 48
1994/1995 ВА (8) ВБ (16) 1л (12) 2л (12) 48
1995/1996 СЛ (8) ВА (8) ВБ (8) 1л (18) 2л (16) 58
1996/1997 СЛ (12) Вл (10) 1л (18) 2л (13) 53
1997/1998 СЛ (12) Вл (13) 1л (16) 2л (8) 49
1998/1999 СЛ (12) Вл (16) 1л (10) 2л (10) 48
1999/2000 СЛ (12) Вл (20-2) 1л (15+2) 2л (12) 59
2000/2001 СЛ (12) Вл (24) 1А (12) 1Б (9) 57
2001/2002 СЛ (13) ВА (23) ВБ (11) 1л (11) 58
2002/2003 СЛ (13) ВА (24) ВБ (16) 1л (11) 64
2003/2004 СЛ (13) ВА (24) ВБ (22) 1л (11) 70
2004/2005 СЛ (12) ВА (24) ВБ (21) 1л (12) 69
2005/2006 СЛ (12) ВА (23) ВБ (22) 1л (12) 69
2006/2007 СЛ (12) ВА (24) ВБ (18) 1л (13) 67
2007/2008 СЛ (13) ВА (22) ВБ (17) 1л (17) 69
2008/2009 СЛ (12) ВА (20) ВБ (17) 1л (19) 68
2009/2010 СЛ (12) ВА (19) ВБ (14) 1л (16) 61
2010/2011 СЛ (12) ВА (12) ВБ (20) 1л (15) 59
2011/2012 СЛ (12) ВА (12) ВБ (26) (12) 62
2012/2013 СЛ (12) ВА (11) ВБ (24) (12) 59
2013/2014 СЛ (11) ВА (11) ВБ (21) (11) 53
2014/2015 СЛ (10) ВА (9) ВБ (23) (10) 52
2015/2016 СЛ (11) ВА (8) ВБ (18) (11) 48
2016/2017 СЛ (10) ВА (9) ВБ (16) (10) 45
2017/2018 СЛ (10) ВА (12) ВБ (15) (10) 47
2018/2019 СЛ (12) ВА (12) ВБ (16) (12) 52

Сокращения: СЛ — Суперлига, Вл — высшая лига, ВА — высшая лига «А», ВБ — высшая лига «Б», 1л — первая лига, 1А — первая лига «А», 1Б — первая лига «Б», 2л — вторая лига.

В скобках указано количество команд.

В сезоне-1999/00 две команды начинали турнир в высшей лиге, а завершали в первой.

Трансляции матчей

Центральные игры чемпионата транслируются на интернет-портале Sportbox.ru и тематических телеканалах « Матч! ».

См. также

Литература

Чемпионат России. Женщины // Волейбольный гид 2008—09 / Сост. В. Стецко , И. Трисвятский . — М. , 2008. — С. 82—113.

Ссылки