Volejbal na Letních olympijských hrách 1988

z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přejít na navigaci Přejít na hledání

Volejbalové soutěže na hrách olympiády XXIV. se konaly od 17. září do 2. října 1988 v Soulu ( Jižní Korea ) za účasti 12 mužských a 8 ženských národních týmů. Hrály se 2 sady cen. Tým USA vyhrál mistrovský titul mužů, národní tým SSSR vyhrál šampionát žen.

Zúčastněné týmy

Muži

Jižní Korea – hostitelská země;
USA - olympijský vítěz z roku 1984 ;
SSSR - podle výsledků MS 1985 (2. místo);
Bulharsko - podle výsledků mistrovství světa 1986 (3. místo);
Francie , Japonsko , Brazílie , Tunisko - podle výsledků kontinentálních šampionátů v roce 1987;
Argentina , Švédsko , Nizozemsko – na základě kvalifikace;
Itálie - podle výsledků kvalifikace (místo Kuby, která odmítla účast na OH 1988).

Ženy

Jižní Korea – hostitelská země;
Čína - mistr světa 1986 ;
Východní Německo , Japonsko , Peru - podle výsledků kontinentálních šampionátů 1987;
SSSR - na základě kvalifikace;
USA - v návaznosti na výsledky mistrovství Severní, Střední Ameriky a Karibiku z roku 1987 (místo Kuby, která odmítla účast na OH 1988).
Brazílie - podle výsledků kvalifikace (místo afrického týmu).

Kvalifikace

medailisté

Zlato stříbrný Bronz
Muži USA USA
Craig Buck
Karch Kirai
Ricci Lightis
Douglasova párty
John Root
Dave Sanders
Eric Sato
Jeff Stork
Troy Tanner
Steve Timmons
Scott Fortune
Robert Čtvrtlík
Trenér - Marvin Dunphy
Svaz sovětských socialistických republik SSSR
Jaroslav Antonov
Raymond Wilde
Vjačeslav Zajcev
Jevgenij Krasilnikov
Andrej Kuzněcov
Valerij Losev
Jurij Pančenko
Igor Runov
Jurij Sapega
Alexandr Sorokolet
Vladimír Škurikhin
Jurij Čeredník
Trenér - Gennadij Paršin
Argentina Argentina
Javier Weber
Alejandro Dis
Claudio Suglianello
Waldo Cantor
Daniel Castellani
Raul Quiroga
Daniel Kolja
Esteban Martinez
Hugo Conte
Juan Cominetti
Esteban da Palma
Trenér - Juan Carlos Cuminetti
Ženy Svaz sovětských socialistických republik SSSR
Valentina Ohienko
Elena Volková
Marina Kumysh
Irina Smirnová
Taťána Sidorenko
Irina Parkhomchuk
Taťána Krainová
Olga Shkurnová
Marina Nikulina
Elena Ovchinnikovová
Olga Krivosheeva
Světlana Korytová
Trenér - Nikolay Karpol
Peru Peru
Miriam Gallardová
Rosa Garciaová
Alejandra de la Guerra
Luis Server
Natalia Malaga
Gabriela Perez del Solar
Cecilia Titeová
Gina Torrealva
Senaida Uribeová
Denisse Fajardo
Sonya Heredia
Katherine Orney
Trenér - Park Man Bok
Čína Čína
Cui Yongmei
Jiang Ying
Hou Yuzhu
Zheng Meizhu
Yang Xilan
Yang Xiaojun
Pocta Wu
Wang Yajun
Xu Huijuan
Li Yueming
Li Guojun
Zhao Hong
Trenér - Shang Rongfang

Soutěže

Muži

Skupina A

Švédsko - Jižní Korea - 3: 2 (10:15, 5:15, 15:12, 17:15, 15: 4).

18. září
Brazílie - Itálie - 3: 0 (15: 7, 15: 4, 17:15).
SSSR - Bulharsko - 3:0 (15:7, 15:9, 15:8).
SSSR - Švédsko - 3:0 (15:8, 15:7, 16:14).
Bulharsko - Itálie - 3:0 (15:7, 15:8, 15:6).
Jižní Korea - Brazílie - 3: 2 (19:17, 15: 8, 6:15, 11:15, 15:12).
Brazílie - Bulharsko - 3:1 (13:15, 15:6, 15:12, 15:12).
Itálie - Švédsko - 3: 2 (9:15, 15: 6, 12:15, 15:12, 15: 3).
SSSR - Jižní Korea - 3:0 (15:6, 15:7, 15:13).
Brazílie - Švédsko - 3: 1 (15: 6, 13:15, 15: 0, 15:12).
Bulharsko - Jižní Korea - 3:0 (15:7, 15:10, 15:8).
SSSR - Itálie - 3:1 (15:9, 15:9, 12:15, 15:12).
Itálie - Jižní Korea - 3:0 (15:10, 15:7, 15:5).
Brazílie - SSSR - 3:2 (12:15, 9:15, 15:8, 15:11, 15:6).
Švédsko - Bulharsko - 3:0 (15:11, 15:12, 15:8).
Příkaz 1 2 3 4 5 6 A PROTI NS C/P Ó
1. vlajka SSSR SSSR 2:3 3:0 3:0 3:1 3:0 5 4 1 14:4 devět
2. Brazilská vlajka Brazílie 3:2 3:1 3:1 3:0 2:3 5 4 1 14:7 devět
3. Švédská vlajka Švédsko 0:3 1:3 3:0 2:3 3:2 5 2 3 9:11 7
4. Vlajka Bulharska (1971-1990) Bulharsko 0:3 1:3 0:3 3:0 3:0 5 2 3 7:9 7
5. Vlajka Itálie Itálie 1:3 0:3 3:2 0:3 3:0 5 2 3 7:11 7
6. Vlajka Korejské republiky Jižní Korea 0:3 3:2 2:3 0:3 0:3 5 1 4 5:14 6

Skupina B

Francie - Nizozemsko - 3:1 (15:8, 7:15, 15:11, 15:7).
18. září

USA - Japonsko - 3:0 (15:13, 15:2, 15:2). Argentina - Tunisko - 3: 0 (15: 5, 15:11, 15: 6).

USA - Nizozemsko - 3:1 (15:7, 12:15, 15:1, 15:11).
Francie - Tunisko - 3:0 (15:10, 15:3, 15:9).
Argentina - Japonsko - 3:1 (15:11, 15:12, 11:15, 15:11).
USA - Argentina - 3:2 (11:15, 11:15, 15:4, 17:15, 15:7).
Francie - Japonsko - 3:1 (10:15, 15:10, 17:15, 15:12).
Nizozemsko - Tunisko - 3: 0 (15: 6, 15:10, 15: 5).
USA - Francie - 3:0 (17:15, 15:6, 15:13).
Japonsko - Tunisko - 3:0 (15:4, 15:11, 15:7).
Argentina - Nizozemsko - 3: 0 (15:11, 15:7, 15:8).
Argentina - Francie - 3: 0 (15: 7, 15: 5, 15: 5).
USA - Tunisko - 3: 0 (15: 4, 15: 6, 15: 4).
Nizozemsko - Japonsko - 3:0 (15:7, 15:4, 15:8).
Příkaz 1 2 3 4 5 6 A PROTI NS C/P Ó
1. vlajka USA USA 3:2 3:0 3:1 3:0 3:0 5 5 0 15:3 deset
2. Argentinská vlajka Argentina 2:3 3:0 3:0 3:1 3:0 5 4 1 14:4 devět
3. Vlajka Francie Francie 0:3 0:3 3:1 3:1 3:0 5 3 2 9:8 osm
4. Nizozemská vlajka Holandsko 1:3 0:3 1:3 3:0 3:0 5 2 3 8:9 7
5. Japonská vlajka Japonsko 0:3 1:3 1:3 0:3 3:0 5 1 4 5:12 6
6. vlajka Tuniska Tunisko 0:3 0:3 0:3 0:3 0:3 5 0 5 0:15 5

Klasifikační kolo

Itálie - Tunisko - 3: 0 (15: 2, 15: 2, 15: 5).
Japonsko - Jižní Korea - 3: 2 (13:15, 6:15, 15: 9, 15:13, 15: 9).
Bulharsko - Francie - 3:0 (15:8, 15:12, 15:11).
Nizozemsko - Švédsko - 3: 2 (15:10, 13:15, 8:15, 15:11, 16:14).
Jižní Korea - Tunisko - 3: 0 (15:11, 15: 9, 15: 7).
Itálie - Japonsko - 3: 2 (15:11, 15:11, 12:15, 13:15, 15: 7).
Švédsko - Francie - 3:2 (12:15, 15:5, 8:15, 15:12, 15:12).
Nizozemsko - Bulharsko - 3:0 (15:6, 15:8, 15:10).

1/2 finále

30. září

SSSR - Argentina - 3: 0 (15:11, 17:15, 15: 8).
USA - Brazílie - 3:0 (15:3, 15:5, 15:11).

Zápas o 3. místo

2. října

Argentina - Brazílie - 3: 2 (15:10, 15:17, 15: 8, 12:15, 15: 9).

Finále

2. října

USA - SSSR - 3:1 (13:15, 15:10, 15:4, 15:8).

Individuální ceny

MVP Nejlepší
v útoku
Nejlepší
na bloku
Nejlepší
na hřišti
Nejlepší
pořadač
Nejlepší
na recepci
Nejlepší
v obraně
USA Karch Kirai Itálie Andrea Gardiniová USA Steve Timmons Holandsko Ron Zverver Itálie Ferdinando De Giorgi USA Robert Čtvrtlík Japonsko Elzaburo Mitsukashi

Konečná pozice

1. USA USA 7. Švédsko Švédsko
2. Svaz sovětských socialistických republik SSSR osm. Francie Francie
3. Argentina Argentina devět. Itálie Itálie
4. Brazílie Brazílie deset. Japonsko Japonsko
5. Holandsko Holandsko jedenáct. Korejská republika Jižní Korea
6. Bulharsko Bulharsko 12. Tunisko Tunisko

Ženy

Skupina A

Japonsko - SSSR - 3:2 (15:2, 8:15, 15:12, 10:15, 19:17).
Jižní Korea - NDR - 3:1 (15:6, 14:16, 15:10, 15:7).
Východní Německo - Japonsko - 3: 2 (11:15, 16:14, 4:15, 15: 2, 15: 7).
SSSR - Jižní Korea - 3: 0 (15: 5, 15: 8, 15: 7).
SSSR - NDR - 3:0 (18:16, 15:7, 15:4).
Japonsko - Jižní Korea - 3:1 (8:15, 15:3, 15:11, 15:8).
Příkaz 1 2 3 4 A PROTI NS C/P Ó
1. vlajka SSSR SSSR 2:3 3:0 3:0 3 2 1 8:3 5
2. Japonská vlajka Japonsko 3:2 3:1 2:3 3 2 1 8:6 5
3. Vlajka Korejské republiky Jižní Korea 0:3 1:3 3:1 3 1 2 4:7 4
4. vlajka NDR NDR 0:3 3:2 1:3 3 1 2 4:8 4

Skupina B

Čína - USA - 3: 0 (15: 9, 15: 5, 15: 7).
Peru - Brazílie - 3:0 (15:11, 15:11, 15:3).
USA - Brazílie - 3: 2 (14:16, 15: 5, 15:13, 12:15, 15: 7).
Peru - Čína - 3:2 (13:15, 15:13, 7:15, 15:12, 16:14).
Čína - Brazílie - 3:1 (2:15, 15:7, 15:12, 15:11).
Peru - USA - 3:2 (12:15, 9:15, 15:4, 15:5, 15:9).
Příkaz 1 2 3 4 A PROTI NS C/P Ó
1. vlajka peru Peru 3:2 3:2 3:0 3 3 0 9:4 6
2. Vlajka Čínské lidové republiky Čína 2:3 3:0 3:1 3 2 1 8:4 5
3. vlajka USA USA 2:3 0:3 3:2 3 1 2 5:8 4
4. Brazilská vlajka Brazílie 0:3 1:3 2:3 3 0 3 3:9 3

Klasifikační kolo

Východní Německo - USA - 3: 1 (15:13, 15:11, 10:15, 15: 8).
Brazílie - Jižní Korea - 3: 2 (15: 6, 15:17, 8:15, 15: 4, 17:15).
USA - Jižní Korea - 3: 2 (15: 4, 12:15, 13:15, 15: 9, 15: 8).
Východní Německo - Brazílie - 3: 1 (15: 9, 15: 4, 11:15, 15:11).

1/2 finále

27. září

Peru - Japonsko - 3:2 (15:9, 15:6, 6:15, 10:15, 15:13).
SSSR - Čína - 3:0 (15:0, 15:9, 15:2).

Zápas o 3. místo

29. září

Čína - Japonsko - 3:0 (15:13, 15:6, 15:6).

Finále

29. září

SSSR - Peru - 3:2 (10:15, 12:15, 15:13, 15:7, 17:15).

Individuální ceny

MVP Nejlepší
v útoku
Nejlepší
na bloku
Nejlepší
na hřišti
Nejlepší
pořadač
Nejlepší
na recepci
Nejlepší
v obraně
vlajka peru Cecilia Titeová USA Kimberly oden Německá demokratická republika Susanna Kulhavá Německá demokratická republika Grit Jensen Čína Yang Xilan Korejská republika Park Mi Hee Německá demokratická republika Mike Arlt

Konečná pozice

1. Svaz sovětských socialistických republik SSSR
2. Peru Peru
3. Čína Čína
4. Japonsko Japonsko
5. Německá demokratická republika NDR
6. Brazílie Brazílie
7. USA USA
osm. Korejská republika Jižní Korea

Odkazy