Volejbal na Letních olympijských hrách 1996

z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přejít na navigaci Přejít na hledání
Volejbal zapnutý
letní olympijské hry 1996
Volejbal
Volejbal (halový) piktogram.svg
Turnaje Muži Ženy
Skladby Muži Ženy
Kvalifikace
plážový volejbal
Volejbal (plážový) piktogram.svg
Turnaje Muži Ženy
Kvalifikace

Volejbalové soutěže na Games of the XXVI Olympiad se konaly od 20. července do 4. srpna 1996 v Atlantě ( USA ) za účasti 12 mužských a 12 ženských reprezentačních týmů. Hrály se 2 sady cen. Kubánská reprezentace vyhrála šampionát žen podruhé za sebou, Nizozemsko vyhrálo šampionát mužů poprvé v historii.

Zúčastněné týmy

Muži

USA - hostitelská země;
Itálie , Nizozemsko , Brazílie – podle výsledků mistrovství světa 1995 ;
Rusko - podle výsledků evropské kvalifikace;
Jižní Korea - podle výsledků asijských kvalifikací;
Kuba – severoamerické kvalifikace;
Argentina , - na základě výsledků jihoamerické kvalifikace;
Tunisko - podle výsledků africké kvalifikace.
Bulharsko , Jugoslávie , Polsko - dle výsledků mezikontinentální kvalifikace.

Ženy

USA - hostitelská země;
Kuba , Čína , Brazílie – podle výsledků mistrovství světa 1995 ;
Německo , Rusko - podle výsledků evropské kvalifikace [1] ;
Jižní Korea - podle výsledků asijských kvalifikací;
Kanada – severoamerické kvalifikace;
Peru , - na základě výsledků jihoamerické kvalifikace;
Japonsko , Nizozemsko , Ukrajina - podle výsledků mezikontinentální kvalifikace.

Kvalifikace

Systém turnaje

Olympijský volejbalový turnaj probíhal podle stejného vzoru pro muže i ženy. V přípravné fázi bylo 12 zúčastněných týmů rozděleno do 2 skupin. 8 týmů (čtyři nejlepší z každé skupiny) postoupilo do play off, kde se podle vyřazovacího systému určila konečná umístění.

Výsledek

Muži

Předběžná fáze

Skupina A
M tým jeden 2 3 4 5 6 A PROTI P C/P Ó
jeden Vlajka Kuby Kuba 0:3 3:0 3:0 3:2 3:0 5 4 jeden 12:5 9
2 Brazilská vlajka Brazílie 3:0 0:3 1:3 3:0 3:0 5 3 2 10:6 osm
3 Vlajka Bulharska Bulharsko 0:3 3:0 1:3 3:2 3:0 5 3 2 10:8 osm
4 Argentinská vlajka Argentina 0:3 3:1 3:1 0:3 3:1 5 3 2 9:9 osm
5 vlajka USA USA 2:3 0:3 2:3 3:0 3:0 5 2 3 10:9 7
6 vlajka Polska Polsko 0:3 0:3 0:3 1:3 0:3 5 0 5 1:15 5
21. července : Kuba 3:0 Bulharsko (15:9, 15:7, 15:7) USA - Polsko 3:0 (15:13, 15:6, 15:8); Argentina - Brazílie 3:1 (9:15, 15:8, 16:14, 15:6).
23. července : Bulharsko 3:0 Brazílie (15:11, 15:13, 15: 8) USA - Argentina 3:0 (15:7, 15:8, 15:11); Kuba - Polsko 3:0 (15:13, 15:2, 15:3).
25. července : Argentina 3-1 Bulharsko (15:10, 15:8, 11:15, 15:10); Brazílie - Polsko 3:0 (15:7, 15:11, 15:8); Kuba - USA 3:2 (4:15, 15:9, 14:16, 15:8, 18:16).
27. července : Kuba 3:0 Argentina (15:10, 15:12, 15: 9) Bulharsko - Polsko 3:0 (15:4, 15:10, 15:7); Brazílie - USA 3:0 (15:11, 15:11, 15:7).
29. července : Argentina 3:1 Polsko (7:15, 17:15, 15:10, 15: 9); Bulharsko - USA 3:2 (15:11, 13:15, 11:15, 15:5, 15:12); Brazílie - Kuba 3:0 (15:11, 15:10, 15:11).
Skupina B
M tým jeden 2 3 4 5 6 A PROTI P C/P Ó
jeden Vlajka Itálie Itálie 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 5 5 0 15:0 10
2 Nizozemská vlajka Holandsko 0:3 3:0 3:0 3:0 3:0 5 4 jeden 12:3 9
3 Vlajka Svazové republiky Jugoslávie Jugoslávie 0:3 0:3 3:1 3:0 3:1 5 3 2 9:8 osm
4 Vlajka Ruska Rusko 0:3 0:3 1:3 3:0 3:0 5 2 3 7:9 7
5 Vlajka Korejské republiky Jižní Korea 0:3 0:3 0:3 0:3 3:0 5 jeden 4 3:12 6
6 Vlajka Tuniska (1831-1999) Tunisko 0:3 0:3 1:3 0:3 0:3 5 0 5 1:15 5
21. července : Nizozemsko 3-0 Tunisko (15:4, 15:4, 15:2) Itálie - Jižní Korea 3:0 (15:13, 15:12, 15:8); Jugoslávie - Rusko 3:1 (10:15, 15:13, 15:10, 15:11).
23. července : Nizozemsko 3:0 Rusko (15: 9, 15: 9, 15: 9) Itálie - Tunisko 3:0 (15:9, 15:5, 15:1); Jugoslávie - Jižní Korea 3:0 (15:5, 15:6, 16:14).
25. července : Itálie 3:0 Nizozemsko (15:8, 15:8, 15:13) Jugoslávie - Tunisko 3:1 (15:4, 15:17, 15:3, 15:3); Rusko - Jižní Korea 3:0 (15:8, 15:4, 16:14).
27. července : Itálie 3:0 Rusko (15:11, 15:6, 15:12); Nizozemsko - Jugoslávie 3:0 (15:7, 15:6, 15:9); Jižní Korea - Tunisko 3:0 (15:4, 15:6, 15:6).
29. července : Itálie 3:0 Jugoslávie (15:12, 15:8, 15:12) Rusko - Tunisko 3:0 (15:9, 15:10, 15:11); Nizozemsko - Jižní Korea 3:0 (15:4, 15:11, 15:12).

Play-off

Čtvrtfinále

31. července

Rusko – Kuba 3:0 (15:13, 17:15, 15:11)
Nizozemsko – Bulharsko 3:1 (16:14, 9:15, 15:3, 15:13)
Jugoslávie – Brazílie 3: 2 (15: 6, 15: 5, 8:15, 14:16, 15:10)
Itálie – Argentina 3:1 (12:15, 15:9, 15:7, 15:4)
Semifinále o 5.-8. místo

1. srpna

Brazílie – Argentina 3:1 (15:10, 15:3, 13:15, 15:9)
Kuba – Bulharsko 3:1 (15:4, 15:12, 16:17, 15:12)
Semifinále o 1-4 místa

2. srpna

Nizozemsko – Rusko 3:0 (15:6, 15:6, 15:10)
Itálie – Jugoslávie 3:1 (15:12, 8:15, 15:6, 15:7)
zápas o 7. místo

2. srpna

Bulharsko – Argentina 3: 2 (15:10, 15:10, 7:15, 7:15, 20:18)
zápas o 5. místo

2. srpna

Brazílie – Kuba 3:0 (15:12, 16:14, 16:14)
Zápas o 3. místo

4. srpna

Jugoslávie – Rusko 3:1 (15:8, 7:15, 15:8, 15:9)
Finále

4. srpna

Nizozemsko – Itálie 3:2 (15:12, 9:15, 16:14, 9:15, 17:15)

Individuální ceny

MVP Nejlepší v útoku Nejlépe na bloku Nejlepší porce
Holandsko Bas van de Gor Holandsko Bas van de Gor Bulharsko Nikolaj Želyazkov Argentina Markos Milinkovič

Ženy

Předběžná fáze

Skupina A
M tým jeden 2 3 4 5 6 A PROTI P C/P Ó
jeden Vlajka Čínské lidové republiky Čína 3:1 3:0 3:2 3:0 3:0 5 5 0 15:3 10
2 vlajka USA USA 1:3 3:1 3:1 3:0 3:0 5 4 jeden 13:5 9
3 Nizozemská vlajka Holandsko 0:3 1:3 3:1 3:0 3:0 5 3 2 10:7 osm
4 Vlajka Korejské republiky Jižní Korea 2:3 1:3 1:3 3:0 3:0 5 2 3 10:9 7
5 Japonská vlajka Japonsko 0:3 0:3 0:3 0:3 3:0 5 jeden 4 3:12 6
6 Ukrajinská vlajka Ukrajina 0:3 0:3 0:3 0:3 0:3 5 0 5 0:15 5
20. července : Čína 3-0 Nizozemsko (15:10, 15:5, 15:7) Jižní Korea - Japonsko 3:0 (15:10, 15:12, 15:10); USA - Ukrajina 3:0 (15:8, 15:5, 15:11).
22. července : Čína - Jižní Korea 3: 2 (17:16, 16:14, 2:15, 13:15, 15:13); Japonsko - Ukrajina 3:0 (15:9, 15:5, 15:4); USA - Nizozemsko 3:1 (12:15, 15:10, 17:15, 15:7).
24. července : Nizozemsko 3-0 Japonsko (15:3, 15:10, 15:3) Čína - USA 3:1 (15:8, 15:2, 12:15, 15:12); Jižní Korea - Ukrajina 3:0 (15:3, 15:10, 15:7).
26. července : Nizozemsko 3-1 Jižní Korea (15:11, 15:12, 7:15, 15: 8) Čína - Ukrajina 3:0 (15:4, 15:4, 15:6); USA - Japonsko 3:0 (15:11, 15:7, 15:12).
28. července : Čína - Japonsko 3:0 (16:14, 15:11, 15:10); USA - Jižní Korea 3:1 (10:15, 15:13, 15:9, 15:3); Nizozemsko - Ukrajina 3:0 (15:3, 15:5, 15:5).
Skupina B
M tým jeden 2 3 4 5 6 A PROTI P C/P Ó
jeden Brazilská vlajka Brazílie 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0 5 5 0 15:1 10
2 Vlajka Ruska Rusko 0:3 3:1 3:0 3:0 3:0 5 4 jeden 12:4 9
3 Vlajka Kuby Kuba 0:3 1:3 3:0 3:0 3:0 5 3 2 10:6 osm
4 německá vlajka Německo 1:3 0:3 0:3 3:0 3:0 5 2 3 7:9 7
5 Vlajka Kanady Kanada 0:3 0:3 0:3 0:3 3:2 5 jeden 4 3:14 6
6 vlajka peru Peru 0:3 0:3 0:3 0:3 2:3 5 0 5 2:15 5
20. července : Rusko - Německo 3: 0 (15: 5, 15:10, 15: 7); Kuba - Kanada 3:0 (15:8, 15:8, 15:5); Brazílie – Peru 3:0 (15:7, 15:1, 15:5).
22. července : Rusko - Kanada 3:0 (15:1, 15:7, 15:9); Německo - Peru 3:0 (15:11, 15:6, 15:3); Brazílie – Kuba 3:0 (15:11, 15:10, 15:4).
24. července : Německo 3:0 Kanada (15: 5, 15:12, 15: 6) Brazílie - Rusko 3:0 (15:3, 15:11, 15:13); Kuba - Peru 3:0 (15:2, 15:5, 15:10).
26. července : Rusko - Peru 3:0 (15:11, 15:8, 15:1); Kuba - Německo 3:0 (15:6, 15:8, 15:4); Brazílie - Kanada 3:0 (15:6, 15:6, 15:11).
28. července : Brazílie 3-1 Německo (15:4, 13:15, 15:6, 15:8) Rusko - Kuba 3:1 (10:15, 15:6, 15:7, 15:8); Kanada – Peru 3:2 (16:17, 15:6, 11:15, 15:9, 15:12).

Play-off

Čtvrtfinále

30. července

Čína – Německo 3:0 (15:12, 15:8, 15:8)
Rusko – Nizozemsko 3:1 (10:15, 15:7, 15:9, 15:10)
Kuba – USA 3:0 (15:1, 15:10, 15:12)
Brazílie – Jižní Korea 3: 0 (15: 4, 15: 2, 15:10)
Semifinále o 5.-8. místo

31. července

Nizozemsko – Německo 3: 2 (15:12, 9:15, 13:15, 15: 9, 15:10)
Jižní Korea – USA 3:0 (15:12, 15:5, 15:11)
Semifinále o 1-4 místa

1. srpna

Kuba – Brazílie 3: 2 (5:15, 15: 8, 10:15, 15:13, 15:12)
Čína – Rusko 3:1 (12:15, 15:5, 15:8, 15:12)
zápas o 7. místo

1. srpna

USA – Německo 3:1 (17:16, 15:6, 5615, 15:6)
zápas o 5. místo

1. srpna

Nizozemsko – Jižní Korea 3: 0 (15: 9, 15: 9, 15:13)
Zápas o 3. místo

3. srpna

Brazílie – Rusko 3:2 (15:13, 4:15, 16:14, 8:15, 15:13)
Finále

3. srpna

Kuba – Čína 3: 1 (14:16, 15:12, 17:16, 15: 6)

Individuální ceny

MVP Nejlepší v útoku Nejlepší na bloku Nejlepší pojivo
Spojené státy americké Křížová bitva Tara Čína Cui Yongmei Kuba Magalis Carvajal Holandsko Ritte Fledderus

Výsledky

Pozice týmů

Muži

Olympijské finále mužů 1996. Nizozemsko – Itálie 3:2
jeden. Holandsko Holandsko 7. Bulharsko Bulharsko
2. Itálie Itálie osm. Argentina Argentina
3. Svazová republika Jugoslávie Jugoslávie 9-10. Spojené státy americké USA
4. Rusko Rusko 9-10. Korejská republika Jižní Korea
5. Brazílie Brazílie 11-12. Polsko Polsko
6. Kuba Kuba 11-12. Tunisko Tunisko

Ženy

jeden. Kuba Kuba 7. Spojené státy americké USA
2. Čína Čína osm. Německo Německo
3. Brazílie Brazílie 9-10. Japonsko Japonsko
4. Rusko Rusko 9-10. Kanada Kanada
5. Holandsko Holandsko 11-12. Peru Peru
6. Korejská republika Jižní Korea 11-12. Ukrajina Ukrajina

Ocenění

Muži

Med 1.png Holandsko Nizozemsko : Misha Latukhikhin , Henk-Jan Held, Brecht Rodenburg, Goydo Goertsen, Richard Schuil, Ron Zwerfer, Bas van de Gor , Jan Postuma, Olof van der Meulen, Peter Blange, Rob Grabert, Mike van de Gor. Hlavní trenér - Joop Alberda.

Med 2.png Itálie Itálie : Andrea Gardini, Marco Meoni, Pasquale Gravina, Paolo Tofoli, Samuele Papi , Andrea Sartoretti, Marco Bracci, Lorenzo Bernardi, Luca Cantagalli, Andrea Zordzi , Andrea Giani , Vigor Bovolenta. Hlavním trenérem je Julio Velasco.

Med 3.png Svazová republika Jugoslávie Jugoslávie : Djordje Djurić, Zharko Petrovic, Vladimir Batez, Zeljko Tanaskovic, Dejan Brdzovic , Gyula Meshter, Slobodan Kovacs, Nikola Grbic , Vladimir Grbic , Raiko Jokanovic, Andrija Geric, Goran Vuevich. Hlavním trenérem je Zoran Gaich.

Ženy

Med 1.png Kuba Kuba : Yumilka Ruiz Luaces , Marlenis Costa Blanca , Mireya Luis Hernandez , Lily Izquierdo Aguirre , Idalmis Gato Moya , Raisa O'Farrill Bolaños , Regla Bell Mackenzie , Regla Torres Herrera , Taismari Aguero Leiva , Ana Ibis Fernandez Valle , Magalys Carvajal Rivera , Mirka Francia Vasconcelosová . Hlavním trenérem je Eugenio Jorge Lafita .

Med 2.png Čína Čína : Lai Yawen, Li Yan, Cui Yongmei, Zhu Yunying, Wu Yongmei, Wang Yi, He Qi, Pan Wenli, Liu Xiaoning, Wang Ziling, Sun Yue, Wang Ling . Hlavním trenérem je Lan Ping .

Med 3.png Brazílie Brazílie : Ana Beatriz Moser, Ida (Ana Margarida Alvarez), Ana Paula Connelly Rodriguez, Leila Barros, Ilma Caldeira, Virna Dantas Diaz, Marcia Fu (Marcia Regina Cunha) Erikleya Phil Bodzyak, Ana Flavia Sanglard, Fernanda Venturini, Fofana (Elia Rogerio di Sousa) , Sandra Zuruaga. Hlavní trenér - Bernardinho (Bernardo Resende).

Ruské národní týmy

Muži

Vlajka Ruska Oleg Shatunov , Vadim Khamuttskikh , Sergej Orlenko , Ruslan Olikhver , Alexey Kazakov , Dmitrij Fomin , Sergey Tetyukhin , Pavel Shishkin , Konstantin Ushakov , Stanislav Dineikin , Igor Shulepov , Valery Goryushev . Hlavní trenér - Vjačeslav Platonov .

Ženy

Vlajka Ruska Valentina Ohienko , Natalia Morozova , Marina Pankova , Elena Batukhtina , Irina Ilchenko , Elena Godina , Tatyana Menshova , Evgenia Artamonova , Elizaveta Tishchenko , Yulia Timonova , Tatyana Gracheva , Lyubov Sokolova . Hlavním trenérem je Nikolay Karpol .

Poznámky (upravit)

  1. Lyubov Sokolova: „Nastal čas splatit dluhy fanouškům“ . " Sport-Express " (9. listopadu 2011). - Poté, co se nepodařilo vyhrát vstupenku na hry po výsledcích evropského kvalifikačního turnaje, ruský národní tým se měl zúčastnit africké kvalifikace, ale po rozhodnutí přenést turnaj do Moskvy se africké týmy odmítly zúčastnit a FIVB dala ruskému týmu právo hrát na olympijských hrách. Staženo 10. listopadu 2011.

Odkazy